2018 Caterpillar 323D3
Les offres ne seront pas acceptées tant que les preuves d'identité et les paiements n'auront pas été vérifiés par P&E afin de compléter le processus d'enregistrement.
Si vous avez des questions, veuillez contacter P&E Middle East au
Du lundi au vendredi de 9h00 à 17h00, heure du Golfe (sauf pour les fêtes).
Voir
Survivre
GCC DUTIES NOT PAID
Arm length: 2500 mm
Operating weight: 42,290–43,200 kg
Shipping length: 9,530mm
Shipping height: 3,050mm
Overall width: 2,980mm
Engine model: Diesel engine, C7.1 1106C – 6 cylinder mechanical injection
Net Power ISO 9249: 106 kW 142 hp
GCC DUTIES NOT PAID
Arm length: 2500 mm
Operating weight: 42,290–43,200 kg
Shipping length: 9,530mm
Shipping height: 3,050mm
Overall width: 2,980mm
Engine model: Diesel engine, C7.1 1106C – 6 cylinder mechanical injection
Net Power ISO 9249: 106 kW 142 hp
| Safety Certification Label | N/A |
| Boom Hydraulic Check Valve | N/A |
| Adjustable Boom System | N/A |
| Automatic Lubrication System | N/A |
| Arm Hydraulic Check Valve | N/A |
| Diesel Particulate Filter | N/A |
| Hydraulic Hammer Lines | N/A |
| Grapple and Shear Hydraulic Lines | N/A |
| Diesel Exhaust Fluid System AddBlue | N/A |
| Stabilizer Blade Condition | N/A |
| Horn | N/A |
| Rear Camera | N/A |
| E-Cataloge | N/A |
| Radio | N/A |
| Seat and Arm Support | Ok |
| Cab Doors & covers | Ok |
| Control Levers, Control Stick | Ok |
| Windows and Mirrors | Ok, left mirror is missing |
| Dashboard Screen, Gauges | Ok, cover has scratches |
| Warning Alarms Message | Ok, service required |
| Washer, Wipers | N/A |
| Air Conditioning & Heating System | Not cooling |
| Cab Floor Covering | Ok, minor cut |
| Cab Structure, Guard | Ok |
| Electrical System | Ok, need minor service |
| Fuel Injection System | Mechanical |
| Engine Model | C7.1 1106C – 6 cylinder mechanical injection |
| Engine Cooling System | Ok |
| Engine Oil Check | Ok |
| Coolant | Ok, normal water |
| Exhaust System & Muffler | Ok |
| Belts & Air/Oil Filters | Ok, filters need change |
| Smoke Check | Normal |
| Blowby | Normal |
| Leaks & Seals | Ok |
| Main Frame & Track Frame | Ok, minor welding |
| Protective Covers & Sheets | Ok |
| Engine Hood | Ok, needs lift holder |
| Side Access Doors | Ok |
| Steps and Handrails | Ok |
| Boom Condition | Ok |
| Bumpers & Catwalk Condition | Ok |
| Arm Condition | Ok, minor welding on bucket pin side |
| Lights | Ok |
| Battery Check | Ok |
| Cabin Compartments | Ok |
| Exterior Paint Condition | Ok, repainted |
| Hydraulic Leaks | Ok |
| Boom Hydraulic Jack | Ok |
| Hydraulic Pump & Valve Block | Ok |
| Bucket Hydraulic Jack | Ok |
| Arm Hydraulic Jack | Ok |
| Boom Pins Condition | Ok |
| Excavator self- Drift Test | Ok |
| Arm Pins Condition | Ok |
| Hydraulic Pump Noise Check | Ok |
| Bucket Pins Condition | Ok, minor loose |
| Slewing Ring Bearing Movement Check | Ok |
| Swing Drive and Brake Test | Ok |
| Drive force Test | Ok |
| Attachments model | Bucket |
| Size | W1260, H1100, D750 mm |
| Status | Ok |
| Coupler status | Ok |
| Second Attachments model | N/A |
| Size | N/A |
| Status | N/A |
| Bushings | L 60%, R40% |
| Track Shoes | 80% |
| Idlers | 70% |
| Shoe Width in mm: | 600 mm |
| Track Pitch in mm: | 75 |
| Carrier Rollers | 70% |
| Track Rollers | 60% |
| Track Links | 60% |
| Sprocket Segments | L 60%, R40% |
| Safety Certification Label | N/A |
| Boom Hydraulic Check Valve | N/A |
| Adjustable Boom System | N/A |
| Automatic Lubrication System | N/A |
| Arm Hydraulic Check Valve | N/A |
| Diesel Particulate Filter | N/A |
| Hydraulic Hammer Lines | N/A |
| Grapple and Shear Hydraulic Lines | N/A |
| Diesel Exhaust Fluid System AddBlue | N/A |
| Stabilizer Blade Condition | N/A |
| Horn | N/A |
| Rear Camera | N/A |
| E-Cataloge | N/A |
| Radio | N/A |
| Seat and Arm Support | Ok |
| Cab Doors & covers | Ok |
| Control Levers, Control Stick | Ok |
| Windows and Mirrors | Ok, left mirror is missing |
| Dashboard Screen, Gauges | Ok, cover has scratches |
| Warning Alarms Message | Ok, service required |
| Washer, Wipers | N/A |
| Air Conditioning & Heating System | Not cooling |
| Cab Floor Covering | Ok, minor cut |
| Cab Structure, Guard | Ok |
| Electrical System | Ok, need minor service |
| Fuel Injection System | Mechanical |
| Engine Model | C7.1 1106C – 6 cylinder mechanical injection |
| Engine Cooling System | Ok |
| Engine Oil Check | Ok |
| Coolant | Ok, normal water |
| Exhaust System & Muffler | Ok |
| Belts & Air/Oil Filters | Ok, filters need change |
| Smoke Check | Normal |
| Blowby | Normal |
| Leaks & Seals | Ok |
| Main Frame & Track Frame | Ok, minor welding |
| Protective Covers & Sheets | Ok |
| Engine Hood | Ok, needs lift holder |
| Side Access Doors | Ok |
| Steps and Handrails | Ok |
| Boom Condition | Ok |
| Bumpers & Catwalk Condition | Ok |
| Arm Condition | Ok, minor welding on bucket pin side |
| Lights | Ok |
| Battery Check | Ok |
| Cabin Compartments | Ok |
| Exterior Paint Condition | Ok, repainted |
| Hydraulic Leaks | Ok |
| Boom Hydraulic Jack | Ok |
| Hydraulic Pump & Valve Block | Ok |
| Bucket Hydraulic Jack | Ok |
| Arm Hydraulic Jack | Ok |
| Boom Pins Condition | Ok |
| Excavator self- Drift Test | Ok |
| Arm Pins Condition | Ok |
| Hydraulic Pump Noise Check | Ok |
| Bucket Pins Condition | Ok, minor loose |
| Slewing Ring Bearing Movement Check | Ok |
| Swing Drive and Brake Test | Ok |
| Drive force Test | Ok |
| Attachments model | Bucket |
| Size | W1260, H1100, D750 mm |
| Status | Ok |
| Coupler status | Ok |
| Second Attachments model | N/A |
| Size | N/A |
| Status | N/A |
| Bushings | L 60%, R40% |
| Track Shoes | 80% |
| Idlers | 70% |
| Shoe Width in mm: | 600 mm |
| Track Pitch in mm: | 75 |
| Carrier Rollers | 70% |
| Track Rollers | 60% |
| Track Links | 60% |
| Sprocket Segments | L 60%, R40% |
© 2026 PlantAndEquipment.com